Vráťme móde dôstojnosť, alebo my všetci sme zodpovední

Tento článok som napísla v roku 2020. Dnes som otvorila svoj starý neverejný blog a našla ho. Stále to cítim rovnako.

Krása, móda, oblečenie a skrášľovanie sa, vždy patrilo k človeku ako takému.Nie je hriech mať rád pekné veci, pekné prostredie, vytvárať a užívať si v živote designové produkty.

 Móda a design nesie v sebe veľa kreativity, krásnej remeselnej práce, zručnosti a radosti z hotového diela. Osobne zbožňujem ten proces, keď od návrhu cez výber materiálu a samotnú výrobu vzniká z plochej látky úžasný model, ktorý niekoho poteší.

 Zároveň som sklamaná, kam sa svet módy posunul, keď len za vidinou zisku, produkujú veľké spoločnosti obrovské množstvá tovaru v minimálnej kvalite s použitím čo najlacnejšej pracovnej sily. 

Kam zmizla krása tvorby ,výroby, čo najkvalitnejšieho vypracovania, ktoré bolo v minulosti bežné. Móda stratila svoju dôstojnosť a čo horšie, len kvôli nízkej cene produktu, ničíme prírodu, ľudské životy, vytvárame nekonečné množstvo odpadu.

 Koľký z vás videli aspoň jeden dokument, čo všetko ničí a akú skazu za sebou necháva proces výroby zameraný na nízke ceny a maximálny počet výrobkov. 
Akosi sme si zvykli, že kvalita vypracovania, kvalita materiálov nie je dôležitá. Hlavne nech je to módne a podobá sa to na obrázky z Instagramu a ďalších reklamných kanálov. Kam zmizla originalita, jedinečnosť, vlastný štýl? Jeden rok jeden trend, druhý rok nový, iný trend. 
Naše skrine zapĺňajú smeti. Nakúpené lacno, aby sme vždy boli trendy s tým čo sa nosí. Je mi smutno keď viem, že fabriky na látky v Indii ničia krajinu, že ľudia pracujú za smiešnu mzdu s karcinogénnymi látkami a umierajú v mladom veku. 
Kúpou lacného oblečenia sme všetci zodpovední. Je mi smutno keď čítam správu, že v Turecku sa zrútila budova kde vyrábali oblečenie, ktorá po stavebnej stránke nevyhovovala a zahynuli tam ľudia čo tam pracovali. 

 Uvedomujeme si dostatočne že kúpou lacného, nekvalitného oblečenia, doplnkov, obuvi sme aj my zodpovední? 
Puká mi srdce keď vidím fotku malého dievčaťa, ešte dieťaťa, ako sedí za šijacím strojom v miestnosti bez okien a holými stenami. Áno, my všetci sme zodpovední, ak svojou činnosťou a svojím nákupom podporíme firmy, ktoré takýmto spôsobom vyrábajú svoje produkty. Sme zodpovední ak nakupujeme bezhlavo.
Veci môžu byť lacné, naoko pekné, materiálovo hrozné, kvalitou vypracovania priemerné. 
A všetko len preto, aby naše skrine nezívali prázdnotou. Možno sme len dokonale manipulovaní, alebo si neuvedomujeme hodnotu času života ľudí , ktorí sa na výrobe podieľali a dostali mizerne zaplatené.
Je vôbec možné, že nemyslíme na to, čo všetko našim nákupom spôsobujeme? 
Poviete si, že na drahšie oblečenie nemáte peniaze. 
Žiaľ sama viem že životná úroveň je na Slovensku nízka, ale nestojí za zváženie odložiť si teda peniaze a kúpiť si radšej, aj keď nie tak často jednu vec drahšiu, a napríklad aj od slovenského designéra. Nekupovať smeti, ale produkt vyrobený s radosťou a tvorivosťou, originálny. 
Kúpou lacných veci v skutočnosti cenovo podhodnotených sa nám  kazí trh a tak si vlastne pílime konár pod vlastným zadkom.

 Kreatívna a remeselná práca je jedna z najkrajších, ale ak kvôli tomu, že v inej časti zemi využijeme ľudí a necháme ich žiť v chudobe, len pre nízku cenu produktu, vytvoríme na trhu nereálne ceny, zničíme tak možnosť, aby ľudia u nás mohli pracovať v kreatívnych a remeselných povolaniach.

 Ak sme nespokojní so svetom v ktorom žijeme, môžeme začať len zmenou nášho života. 
My, obyčajní ľudia, máme v rukách tú moc zmeniť svet, len treba porozmýšlať, čo svojou činnosťou podporujeme. 
Koho podporujeme svojim nákupom, komu dávame svoje peniaze. 
Aký svet sa z našich peňazí vytvára. Keď budete nabudúce držať tričko za 3 euro pomyslite si, aká je skutočná cena trička za 3 euro. A komu vlastne tie 3 eurá dávate. 

 Na otázku a nie je tá kabelka príliš drahá? 
Odpoviem že príliš drahá je tá kabelka, ktorá v procese svojej výroby vytvorila iba zlé životné podmienky ľudí, ktorí ju vyrobili, zničila prírodu a prostredie a za pár mesiacov skončí ako odpad. To je pre mňa príliš drahá kabelka.

 Ak prestaneme podliehať nákupnému šialenstvu, budeme kupovať menej. Budme kupovať kvalitné aj keď drahšie veci, budeme mať k týmto veciam aj úplne iný vzťah a vydržia nám dlhšie , takže aj produkcia odpadu sa zníži. Zároveň tak bude reálnejšie zapojiť sa do predaja na trhu aj domácim výrobcom za ceny, ktoré im zabezpečia aj radosť z práce aj dostatočný príjem pre kvalitný život.

 

S láskou EVA